Dobrodošli
Tatjana Kostadinović, osnivač
Programske aktivnosti, koje duži niz godina popularizujemo, počeli smo da razvijamo još 2009. godine kao deo programa „Obrazovni turizam Beograda“.
Želeli smo da povratimo porodično okupljanje i zajedništvo kroz toplinu očuvanja našeg celovitog nasleđa ( i prirodnog i kulturno-istorijskog), aktivno učešće nastavnih i nenanstavnih sadržaja (primenjujući ambijentalno učenje i integrativnu nastavu), kao i kroz partnersku inicijativu i povezivanje Javnog i privatnog sektora, profesionalnih predavača-tumača nasleđa, razmenu iskustava mladih i starih.
Naš cilj je sticanje konkretnih znanja kroz osmišljene programe-spontano, u ambijentalnim učionicama u našoj livadi, voćnjaku ili „vinogradima“- pod vedrim nebom. Tu se, kroz igru i radionice, uči kako sva znanja mogu i da se funkcionalno upotrebe.
Ovo iz razloga što rezultati sa PISA testiranja pokazuju nezavidne rezultate i niska postignuća naše školske dece u odnosu na međunarodni prosek u delu koji se tiče primene i rezonovanja naučenog znanja.
Kada se 2012. godine pojavio poziv za Grant Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u vezi sa programom „Održivi turizam u funkciji ruralnog razvoja“ – koji kao da je bio pisan za nas (to su modeli koje mi usavršavamo) – nismo mogli da delujemo, jer nismo bili među šest regiona u Srbiji koje je UNDP finansijski podržavao.
Naše seosko turističko domaćinstvo „Dečiji vinogradi“ u selu Popović, bilo je jedino kategorizovano domaćinstvo na teritoriji GO Sopot i jedino sa teritorije GO Sopot koje je prikazano na turističkoj mapi Beograda, sve do 2020. godine.
Kao organizator i nukleus svih oblika turizma u Sopotu, još od 2009. godine, kao jedini pokretač obrazovnog porodičnog, dečijeg i omladinskog turizma u Sopotu , još od 2015. godine, STD „Dečiji vinogradi“ u Popoviću, čini okosnicu turizma u Sopotu.
Sada smo srećni, jer smo intenzivnim radom i istrajnim zalaganjem još od 2009. god., uspeli da pokrenemo naše komšije, prijatelje iz sela, ali iz grada, na razmišljanje o značaju bavljenja prirodom, porodicom, celovitim nematerijalnim kulturnim nasleđem Beograda i Srbije, na ovakav način.
Srećni smo i zato što smo uspeli da, svojim inovativnim idejama, konkretnim predlozima modela izloženog programa (koje kontinuirano usavršavamo), nesebično (neuobičajeno za naše prilike), pomognemo i osvežimo ustajalu i uspavanu kulturno-turističku ponudu Opštine Sopot (ako je uopšte i bilo – bez zanimljivih mapiranih turističkih sadržaja, dešavanja, manifestacija, programa, kao ni nadležne ustanove za poslove turizma u Sopotu, sa kojom bismo potpisali željeni i najavljen 2016. god., Ugovor o poslovnoj saradnji).
Odazvali smo se pozivu direktora i urednika CK Sopot, za učešće u radionicama „Interpretatori baštine“ (a kao nastavak naših razgovora iz 2017. godine), gde smo sa zadovoljstvom podelili detalje iz svog programa sa prisutnima, znajući da će oni, primenjujući naš inovativni model, udahnuti neke nove sadržaje u rad sa decom.
Primenjujući naše modele, prikazane 11.09.2018.god., organizovane su radionice Obrazovnog turizma, u OŠ „Jelica Milovanović“, „Milorad Mića Marković“ i „Cana Marjanović“, sa teritorije Opštine Sopot – i njihovim isturenim odeljenjima i osnovano je Ugruženje građana „Zapis Kosmaja“, registrovano decembra 2019. godine.
Iskreno se zahvaljujemo svima koji su u našem radu do sada, prepoznali javni interes i visok stepen društvene odgovornosti.
Ujedno, izražavamo veliku želju i pozivamo sve da se umrežimo – svi mi – koji želimo razvoj domaćeg i međunarodnog turizma kroz inovativni i autentični doživljaj beogradskih sela i naše divne prirode.
Naša želja je da (uz pažljivo i kreativno osmišljen svaki korak programa) prošetamo stogodišnjim pričama, kroz narodne običaje pesmom, pripovedanjem, igrom, kao i veštinama tradicionalne pripreme hrane i obavljanja starih zanata i na taj način zajedno saznamo nešto novo o bogatom nematerijalnom kulturnom nasleđu Beograda i Srbije…